Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
290
BLOG

Jak sobie wytłumaczą? (plus: facecja wyborcza)

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 105

Skoro już przestałem być tym kandydatem na kandydata, mogę z ulgą wrócić do tego, co robię najlepiej I z czego jestem najbardziej znany, w każdym razie w kręgu 7-8 ludzi: do poezji i publicystyki politycznej. Poezja (podziękowania dla Pani Justyny Pochanke za przypomnienie mojego wiersza lirycznego w „Faktach po Faktach”!) będzie na koniec tego wpisu, jako „bonus”, na początek zaś pytanie retoryczne, jakie (przyjmijmy to dla hecy) nurtuje mnie w związku z obecną kampanią.

Pytanie brzmi: jak sobie prawica (a nie mam na myśli partii PiS, która zrobiła się nowoczesno-centrowa, ale prawicę publicystyczną, nie zwracającą uwagi na przemianę Partii) wytłumaczy porażkę Jarosława Kaczyńskiego? Porażkę, która oczywiście nie jest przesądzona, ale której prawdopodobieństwo oceniam, racjonalnie i chłodno, na jakieś 99 procent, no może punkt więcej albo mniej.

Przy wyborach 2007 sprawa była jasna. Nie trzeba było czytać prawicowej prasy ale wystarczyło znać ludzi z kręgów PiS by zaznajomić się z ówczesną racjonalizacją: nagonka, wypaczanie, judzenie, ośmieszanie, zmasowane ataki. Media były winne, bo… no, wszyscy wiemy.

Ale dziś? To prawda: jest nadal GW (nota bene, polecam mój piękny dzisiejszy artykuł-manifest), Polityka i TVN, tudzież TokFM które nadal, w najlepsze (albo najgorsze) wypaczają, judzą, ośmieszają masowo atakują i naganiają. Dorzućmy ewentualnie Newsweek i przemieniony Wprost. Ale jednak jest też:

Telewizja Polska program I. Medialne imperium Ojca Dyrektora (RM, Nasz Dziennik, Radio Maryja). Rzeczpospolita. I co najważniejsze…

Kupiłem dziś sobie, przed podróżą warszawskim metro, gazetę „Fakt”. Nie mam powodów sądzić, by dzisiejsze wydanie (1 czerwca) było jakoś specjalnie nietypowe dla publicystyki tego tytułu. Lojalnie przyznaję: nie znalazłem, przynajmniej na trzech pierwszych stronach (bo do następnych nie doszedłem) informacji o tym, czy ten dwugłowy wieloryb dopłynął wreszcie Wisłą do jeziora pełnego wódki,. Natomiast na trzech pierwszych stronach gazety, wydawanej w 590 tysiącach egzemplarzy, następujące teksty publicystyczne:

1.      Łukasz Warzecha o tym, że premiera Tuska należy postawić przed Trybunał Stanu bo pozwolił na odebranie suwerenności Polski przez Rosję, która zakazała (powiedziała „niet”) ujawnienia zapisów z czarnej skrzynki (to wszystko w dniu, w którym stenogramy zapisów są na wszystkie strony nicowane we wszystkich mediach);

2.      Rafał Ziemkiewicz – o tym, co zawsze (salon, „autorytety”, lepiej będzie dla Polaków, jeśli wybiorą Kaczyńskiego)

3.      Igor Zalewski – Komorowski jest jak inspektor Clouseau z Czerwonej Pantery, ciągle robi kompromitujące gafy.

Są jeszcze na dwóch kolumnach publicystycznych dwa małe teksty, neutralne z punktu widzenia rywalizacji Komorowski-Kaczyński lub PO-PiS.

To w 690 tysiącach egzemplarzy. I teraz pytanie: jak sobie Panowie Łukaszu, Igorze (ale nie Janke) i Rafale wytłumaczycie porażkę (nie nieuchronną ale jednak prawdopodobną) Waszego ulubieńca? No bo jednak chyba nie zmasowaną nagonką medialną? Musielibyście bowiem uznać, że Wasze teksty są warte… no wiecie ile. A tak niskiej samo-oceny chyba jednak nie macie?

Więc jak to sobie wytłumaczycie? Jakie szczęście, że to nie mój problem.

*

A teraz obiecany bonus poetycki. Jest to rymowana facecja przed-wyborcza, inspirowana poezją Jarosława Marka Rymkiewicza („Co się raz podzieliło… Niech się Pan trzyma, Panie Jarosławie”) i Adama Mickiewicza; w biesiadno- warszawskiej atmosferze naprędce spisana, winem czerwonym hojnie podlana:

 

Co się już raz skleiło, to się nie podzieli

Trzymaj się Panie Hrabio (chociaż po kądzieli).

 

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka