Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski
11020
BLOG

To idzie młodość – czyli z kajecika studenta

Wojciech Sadurski Wojciech Sadurski Polityka Obserwuj notkę 92

Student filozofii Dawid Wildstein poszedł na zebranie “Porozumienia 11 listopada” w lokalu Krytyki Politycznej – i skojarzyło mu się z “Biesami” Dostojewskiego („Rz” 2 grudnia). Tam Wierchowieński “podpala miasto i wznieca zamieszki” – zupełnie jak młodzi z Porozumienia. Ale student Wildstein przytomnie też zauważył, kto subsydiuje lokal “Nowy Wspaniały Świat”, w którym odbyło się spotkanie i nie omieszkał złożyć mały donosik: “W centrum miasta, w lokalu finansowanym z publicznych pieniędzy, na otwartym spotkaniu, analizuje się i tworzy strategie łamania prawa i stosowania przemocy”. No proszę – za nasze pieniądze anarchiści knują, jak wzniecać zamieszki!

http://www.rp.pl/artykul/9157,573064-Wildstein--Biesy-na-Nowym-Swiecie.html

 

Taki początek narzuca określony styl – a ten u studenta Wildsteina chropawy, bardziej z policyjnego raportu niż studenckiego eseju. „Podniesiona została potrzeba strukturalnych przemian społecznych i politycznych” – raportuje usłużnie student Wildstein. No proszę, to niecnoty, potrzebę podnosili. A od kiedy to studenci mają prawo o przemianach rozprawiać, na dodatek strukturalnych? Pilnie musiał w kajeciku notować student Wildstein, skoro zauważył: „Zaznaczono brak akceptacji dla systemu funkcjonującego w Polsce oraz potrzebę rewolucji”. No tego jeszcze świat nie widział - akceptacji dla systemu nie mają? „Zastanawiano się też nad sposobami łamania i omijania prawa” – ciągnie dalej student Wildstein. To już nie przelewki! Do studiowania geometrii wracać, a nie nad łamaniem prawa się zastanawiać!

Student Wildstein, acz mierny jeszcze stylista, pewnych rzeczy już się nauczył: już wie, że prawicowa poprawność polityczna wymaga częstego używania słowa „salon”, dopatrywania się spisków i „Infiltracji” („infiltracja liberalnych salonów przez skrajne grupy”), wywąchiwania osobistych i towarzyskich koligacji („akt towarzyskiej kooptacji radykałów”) i machania sztandarem suwerenności przeciw ingerencji wiadomych kręgów zagranicznych w wewnętrzne sprawy Polski („dotowane gigantycznymi pieniędzmi międzynarodowe instytucje szkolą do rozbijania legalnych manifestacji w odrębnym podmiocie politycznym, jakim jest państwo polskie”).

A co do meritum, czyli kontr-demonstracji z 11 listopada – bo tego przecież dotyczy całe to donoszenie o łamaniu prawa? „Co by nie sądzić o Marszu Niepodległości, nie było tam flagi ze swastyką” – cieszy się jak dziecko student Wildstein. Zaś co do sloganów o „walce z faszyzmem”, przypomina o „absolutnej wieloznaczności i niedomknięciu tego pojęcia”. Niedomknięte? To ja je studentowi Wildsteinowi domknę. Gdyby student Wildstein napatoczył się był poprzednikom dzisiejszego ONR-u: dzielnym chłopakom, do których dziś ONR nawet w nazwie swej organizacji się z dumą odwołuje, to miałby wielką szansę dostać pałką w głowę. A w czasie wykładu zostałby na swoją odrębną od aryjskiej ławkę, być może przy pomocy potężnego kopa, skutecznie skierowany.

Więc studentowi Wildsteinowi, gdyby był na moim seminarium, a choćby i proseminarium, zadałbym esej na temat granic między poszanowaniem prawa do pokojowych zgromadzeń, bez względu na wyrażane tam poglądy, a realizacją prawa do wyrażania protestu przeciw treściom głoszonym przez legalne zgromadzenia. Nie jest to temat łatwy. Ale dużo ciekawszy niż donos, że koleżanki i koledzy studenci knują przeciw państwu za publiczne pieniądze.

 

Moje najlepsze wpisy: 1. Rękopis znaleziony w Kabanossie: "Obraz Salonu: sercem gryzę" 2. Trochę plotkarska opowieść o pewnej Damie (taka jak z Vivy lub T 3. Pawłowi Paliwodzie do sztambucha 4. Opowieść nowojorska 5. Sen 6. Książę, Machiavelli i pistolecik 7. Szatani, Biesy i Inni Demoni Pana Premiera 8. Prolegomenon do blogologii (Wykład Jubileuszowy) 9. Wyznania Salonowca 10. Salon Poprawnych 11. Szanowny Panie Rekontra (czyli druga spowiedź solenna, szczera, 12. Rok Niechęci Do Ludzi (mowa jubileuszowa) 13. Manifest tolerała 14. Spowiedź szczera, solenna, sobotnia 15. Anty-anty-polityka 16. Czynaście 17. Prawo i lewo naturalne 18. Król Maciuś I o Unii Europejskiej 19. O kulturze dyskusji 20. Moje obsesje

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka